Organisation

BOARD
President Jan-Hein Evers NED
Secretary General Sam Turner ENG
Member at Large - Africa Lydiah Iregi KEN
Member at Large - Asia-Oceania Chul-soon Shin KOR
Member at Large - Americas Jim Moorhouse USA
Member at Large - Europe Pete Ackerley ENG
Athletes' Representative James Murrihy IRE
Co-opted Member Dr Annathurai Ranganathan MAS
STAFF
Technical Director Tom Langen NED
Operations Manager Sam Turner ENG
Administrator Alice Holland RSA
Communication Officer Holly Percival ENG
  • Strategic Plan
  • Oversee standing committees
  • Awarding of grants and support
  • Develop relationship with Strategic Partners
  • Tournament Schedule & Competition Cycle
  • Tournament announcements
  • Assigning tournaments
  • Appointment of Technical Delegate
  • Appointment of Committee members
  • Organisational Budget Plan
TECHNICAL COMMITTEE
Chair (Technical Director) Tom Langen NED
Secretary General Sam Turner ENG
Head of Classification Raul Reina ESP
Head of Officiating Skye Arthur-Banning CAN
Africa Alice Holland RSA
Americas Paulo Cruz BRA
Asia-Oceania Jung Chang Kyo KOR
Europe Ismael Sanchez ESP

Responsibilities:

  • Review Bid documents
  • Tournament organization assistance to LOC’s
  • Appointment of referees
  • Advise on rules and regulations
  • Identify/mentor countries in each geographical region for new and developing countries
  • Provide promotional material
  • Development plan
  • Organization of workshops and coach education courses
  • Evaluate grant applications
  • Development of female CP Football
  • Increase number of tutors
  • Technical Committee budget plan
TECHNICAL DELEGATES
TD Tom Langen NED
TD Paulo Cruz BRA
TD Ismael Sanchez ESP
TD Sam Turmer ENG
COACH WORKING GROUP
Chair Stuart Sharp SCO
Member Osvaldo Hernandez ARG
Member Kai Lammert AUS
Member Alan Crooks NIR

Responsibilities:

  • Nomination of Coach Working Group members
  • Advise on content of coach education course/workshop
  • Advise on rules and regulations
  • Advise on classification
  • Coach Working Group budget plan
  • Provide information for website
COURSE TUTORS
Course Tutor Tom Langen NED
Course Tutor Paulo Cruz BRA
Course Tutor Marcel Geestman NED
Course Tutor Marcello Sanchez ARG
Course Tutor Stuart Sharp SCO
Course Tutor Rene Jurrius NED
Course Tutor Raul Reina ESP
Course Tutor Sam Turner ENG
Course Tutor Kai Lammert AUS
Course Tutor Osvaldo Hernandez ARG
CLASSIFICATION COMMITTEE
Chair (Head of Classification) Raul Reina ESP
Member (Medical) Jorge Parra COL
Member (Physiotherapist) Jo Morrell AUS
Member (Physiotherapist / Technical) Bram Roberts NED
Member (Technical) Marcello Sanchez ARG

Responsibilities:

  • Education level 1 (on-line)
  • Education level 2 (face to face)
  • Appointment of classifiers at tournaments
  • Classification at tournaments
  • Organize a calender of classification opportunities
  • Database update
  • Negotiation with LOC’s
  • Update classification rules
  • Budget plan
  • Provide information for website
  • Research in evidence-based classification
  • Accomplishment of IPC Classification Code
  • Participation at classification metings and/or conferences
INTERNATIONAL CLASSIFIERS
Technical (Head of Classification) Raul Reina ESP
Medical Jorge Parra COL
Physiotherapist Jo Morell AUS
Physiotherapist / Technical Bram Roberts NED
Technical Marcelo Sanchez ARG
Medical Ehab Abdelaty UAE
Medical David Alonso ESP
Technical Behrouz Barjasteh Mohebbi IRN
Medical Rudi Chappel BEL
Physiotherapist Jan Esser SUI
Physiotherapist Ana Cecilia Frazao BRA
Physiotherapist Shailendra Maharaj AUS
Medical Jaime Martins Antunes POR
Technical Ragnhild Mizda NOR
Technical Claudio Niehl Nogueira BRA
Physiotherapist Carlos Quero ARG
Medical Andree Sasiain ARG
Physiotherapist Yahya Sokhanguei IRN
Physiotherapist Ni Ni Swe SIN
Physiotherapist Tjeu Scholtes NED
Technical Maria Pillar ESP
INTERNATIONAL TECHNICAL OFFICIALS (REFEREES)
ITO (Head of Officiating) Skye Arthur-Banning CAN
ITO Ross Haswell SCO
ITO Jorge Eduardo Barbisan ARG
ITO Carlos Dias POR
ITO Barry Huizinga NED
ITO Garry Polkey ENG
ITO Akmaljon Rahimov UZB
ITO Hector Robas Bondia ESP
ITO Alvaro Quelhas BRA
ITO Brian Qvist Jacobsen DEN
ITO Adrian Camilo Santa Santa COL
ITO Igor Monteiro BRA
ANTI-DOPING COMMITTEE
Chair (Head of Anti-Doping) Dr. Halim Jebali TUN
Member Dr. Fathi Kaouach TUN
Member Mrs Sophie Berwick FRA
Member Dr. Jaime Antunes POR
Member Mrs Hela Kouki Chaouchi TUN

Responsibilities:

  • Information regarding Testing to members
  • Education and guidance regarding doping
  • Whereabouts program
  • Information to LOC’s regarding testing at tournaments
  • Budget plan
  • Provide information for website
ANTI-DOPING SUB COMMITTEE THERAPEUTIC USE EXEMPTIONS (TUE)
Chair Dr. Fathi Kaouach TUN
Member Dr. Halim Jebali TUN
Member Dr. Jamie Antunes POR
ANTI-DOPING SUB COMMITTEE TESTING
Chair Mrs Sophie Berwick FRA
Member Dr. Jamie Antunes POR
Member Mrs Hela Kouki Chaouchi TUN